Φιεστα για τον «ιστορικο»

Άνετη νίκη κατάφερε να πάρει ο Πανιώνιος στην αναμέτρηση της Κυριακής (03/04) με την Αγ. Παρασκευή, επικρατώντας των αντιπάλων του με 68-55, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Α2 γυναικών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Πανιώνιος ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι παίκτριες της ομάδας της Ν. Σμύρνης πατούσαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και αυτό φαινόταν από την σιγουριά που είχαν στις τελικές πάσες, αλλά και από τον τρόπο που «έμπαιναν» στις δυνατές φάσεις της αναμέτρησης. Εν τέλει, στο ημίχρονο οι γηπεδούχες είχαν ένα προβάδισμα της τάξεως των 9 πόντων (41-32).

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν και πολλά. Ο Πανιώνιος συνέχισε το ίδιο φρενήρη ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας πως δεν έχει όρεξη γι’ αστεία. Με μεθοδικό μπάσκετ, οι «κυανέρυθρες» κατάφεραν αρχικά να ξεφύγουν στο +12 (57-45) με τη λήξη της τρίτης περιόδου κι εν τέλει να πανηγυρίσουν την άνετη νίκη με σκορ 68-55.

Για τη γηπεδούχο ομάδα, «έλαμψαν» οι Στεφανίδου (23π) και Θεοδωρομανωλάκη (14π), ενώ για την Αγ. Παρασκευη΄16 πόντους πέτυχε η Γιουκάκη.

Πανιώνιος - Αγία Παρασκευή 68-55
Διαιτητές: Γαρίνη, Δαβιδέλης
Δεκάλεπτα: 31-14, 41-32, 57-45, 68-55
Πανιώνιος (Τσίκληρας, Γιαννουλάκης): Μήτση 4, Μπότσαρη 4, Σταμπούρλου 6, Θεοδωρομανωλάκη 14(2), Στεφανίδου 23(4), Γρηγορίου 10, Παναγιωτοπούλου 5, Πούλου, Τσίκα, Δασκαλογιάννη, Μπάμπη 2, Λόξα.
Αγ. Παρασκευή (Αναγνωστόπουλος): Γκανιά, Κοντογιάννη 4, Τσιαδή 10, Βελούδου 6, Καζαντζίδου 13(3), Γιουκάκη 16(2) Κούκη, Μερισιώτη 6.