Εκανε το αυτονοητο

Μπαίνοντας με άλλον αέρα στο δεύτερο ημίχρονο,  η Εθνική Ελλάδας πήρε την δεύτερη νίκη της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο, κάνοντας το αυτονόητο κόντρα στο Μεξικό, το οποίο και «σκόρπισε» με 86-70! Επόμενος στόχος της «Γαλανόλευκης» τα ημιτελικά του τουρνουά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Κροατία-Τυνησία.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μεξικό να δίνει βάση στην σωστή άμυνα, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη. Στο 3' λεπτό, οι Μεξικανοί ήταν μπροστά στο σκορ με 11-6, όμως η Εθνική μας παίζοντας σωστά κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (16-15). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου ανταγωνιστικό, με τον Γιάννη Μπουρούση να παίρνει πάνω του τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες κάτω από το καλάθι των Μεξικανών, καταφέρνοντας σε αυτό το διάστημα να πετύχει 10 πόντους. Ο Φρανσίσκο Κρους όμως έκανε πάρτι, με 13 πόντους στο ημίχρονο, κάτι που έστειλε την ομάδα του με 35-33, στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν και η σοβαρότητα επέστρεψε στην "Γαλανόλευκη", που με μπροστάρη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο κατάφερε να στείλει το ματς στο +11 (55-44), τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Μεξικανοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ελλήνων παικτών και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +12 για την Εθνική μας ομάδα (60-48). Η διαφορά αυτή, έδωσε άλλον αέρα στους Έλληνες διεθνείς, ενώ παράλληλα έκοψε τα φτερά του Μεξικό, το οποίο δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό τους. Ο Κατσικάρης, έβλεπε από τον πάγκο την ομάδα του να αποδίδει σωστά σε άμυνα και επίθεση και να καταφέρνει να πάρει την νίκη με 86-70 και με 2/2 νίκες να κοιτά τον επόμενο της αντίπαλο, στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

Μεξικό (Βαλντεόμιλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρες Χ. 10 (1), Γκουτιέρες Ι. 2 (11ρ), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 7 ασ., 4ρ), Μπουρούσης 16 (9ρ), Μάντζαρης 2 (3ασ), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3τρ, 5ρ), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12.